Druk 3D zrewolucjonizował tworzenie modeli diagnostycznych, sprawiając, że jest to szybsze i bardziej opłacalne niż kiedykolwiek wcześniej. Teraz możesz wydrukować pełny model łuku za zaledwie 1,2 USD za wydruk i mieć go gotowego do użycia w ciągu 25 minut. Aby osiągnąć to, musisz nauczyć się kilku rzeczy o druku 3D. Ale gdy już będziesz zaznajomiony z niezbędnymi krokami, proces nie jest tak skomplikowany, jak się może wydawać. Ten artykuł ma na celu pomóc Ci opanować te kroki. Ten przewodnik przedstawia podejście krok po kroku do drukowania modeli diagnostycznych przy użyciu drukarki Phrozen 4K XL 2022. Jednakże, jest on również zastosowalny, jeśli używasz drukarki Phrozen 4K 2022 lub Phrozen 4K XL czy Phrozen Sonic XL 4k PLUS

Krok 1: Skanowanie 3D

 

Zaczynamy od uzyskania cyfrowego modelu jamy ustnej pacjenta. Skan 3D stanowi podstawę do projektowania i tworzenia modeli CAD (Projektowanie wspomagane komputerowo).

Istnieją dwie główne metody uzyskiwania modeli cyfrowych:

Korzystanie z wewnątrzustnego skanera dentystycznego do bezpośredniego skanowania zębów pacjenta. Przenośny skaner można umieścić bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta i rejestrować obrazy w czasie rzeczywistym, umożliwiając kompleksowe cyfrowe modele 3D zębów i dziąseł.

Skanowanie fizycznego modelu z tradycyjnego wycisku za pomocą skanera biurkowego. Polega to na wykonaniu tradycyjnych wycisków przy użyciu materiałów gipsowych i szyn nagryzowych, co często jest stosowane w praktykach dentystycznych, które nie mają dostępu do skanera wewnątrzustnego lub dla pacjentów, którzy nie są odpowiedni do skanowania wewnątrzustnego.

Nie ważne, którą metodę stosujesz, obie są równie skuteczne, o ile wykonane wyciski cyfrowe można zapisać w formacie pliku .STL.

 

Krok 2: Projektowanie 3D

Użyj dentystycznego oprogramowania CAD , takiego jak Exocad lub 3Shape, do zaprojektowania swojej maski dziąsłowej.

Rozpocznij od stworzenia modelu implantu na podstawie zeskanowanego modelu 3D zębów. Następnie dokładnie wybierz obszar, w którym planujesz umieścić implant, i wygeneruj maskę dziąsłową, dokładnie w tym obszarze. Zapisz maskę dziąsłową w formacie pliku .STL przed przejściem do następnego kroku.

 

*(Porada: ustaw grubość ścianki maski dziąsła lub miękkich tkanek na wartość większą niż 0,6 mm, aby zapewnić udane drukowanie i aby uniknąć potencjalnych uszkodzeń wydruku 3D)*

Krok 3: Dzielenie modelu na warstwy

Po zakończeniu procesu projektowania, następnym krokiem jest przygotowanie pliku do druku 3D. Proces ten znany jest jako dzielenie modelu na warstwy. Proces ten, obejmuje ustawianie orientacji druku, dodanie materiału podporowego i wybranie profilu żywicy.

Aby rozpocząć, otwórz oprogramowanie Phrozen DS Slicer i zaimportuj swoją maskę dziąsłową (w formacie pliku .STL).

 

Tworzenie podstawy

Jeśli nie uwzględniłeś podstawy w projektowaniu modelu, oprogramowanie DS Slicer może Ci pomóc ją stworzyć.

Aby dodać podstawę do swojego modelu, wybierz funkcję “Build Base” z bocznego paska. Kliknij dwukrotnie na “Next“, a oprogramowanie automatycznie obróci model, ustawi linię cech i wygeneruje podstawę. Możesz również dostosować wysokość podstawy według swoich preferencji lub potrzeb.

Orientacja druku i materiału podporowego

Dla modeli diagnostycznych zalecamy drukowanie ich w formie pełnej lub pustej.
Aby wydrukować model pełny:
Po prostu połóż go płasko na płycie platformie roboczej, bez dodawania żadnego wsparcia.

Aby wydrukować pusty model: Najpierw musimy wydrążyć nasz model. Kliknij ikonę “Hollow” z boku → wybierz “Through” → ustaw grubość ściany na 3 mm.

(Uwaga: Konieczne jest upewnienie się, że grubość ściany jest wystarczająco duża, aby zapobiec uszkodzeniu modelu. Zalecamy ustawić ją na co najmniej 3 mm.)

Po wydrążeniu modelu, konieczne jest dodanie nieco materiału podporowegood spodu modelu, aby zapobiec niepożądanym deformacjom.
Przejdź do funkcji “Support
Wybierz: „Model” dla Typu modelu, „General” dla jego typu, „Medium” dla jego wytrzymałości i „Medium” dla gęstości wsparcia
Wyłącz funkcję “Auto Rotate
Kliknij “Build Support“, aby wygenerować struktury podporowe.

Profil żywicy

Polecamy korzystanie z naszej Phrozen Dental Study Model Resin, która umożliwia bardzo szybki druk, z czasem naświetlania dla warstwy, jedynie1,5 sekundy przy drukowaniu o wysokości warstwy 100 µm i ustawieniach Turbo.

Aby skonfigurować żywicę i jej parametry:
Najpierw przejdź do menu ustawień, klikając ikonę zębatki (⚙) znajdującą się w prawym górnym rogu. Następnie przejdź do sekcji “Machine” z menu bocznego i wybierz drukarkę, którą będziesz używać do drukowania.

Po wybraniu drukarki, przejdź do “Print” w menu bocznym, a następnie wybierz “Phrozen Dental” i żywicę “Dental Study Model“.

Musisz także wybrać wysokość warstwy, na której chcesz wydrukować swój model. Im niższa wysokość warstwy, tym większe szczegóły będzie miała wydrukowana forma. Jednak niższe wysokości warstw wymagają wydrukowania większej liczby warstw, co skutkuje dłuższym czasem drukowania. Zalecamy drukowanie modeli diagnostycznych na wysokości warstwy 50 µm lub 100 µm.

Wybierz parametr, który najlepiej odpowiada Twoim wymaganiom drukowania. Wewnątrz oprogramowania DS Slicer parametry żywic zostały starannie przetestowane przez naszych techników dentystycznych, więc już nie musisz przechodzić przez próby i błędy przy dostosowywaniu parametrów druku. Możesz wybrać ustawienie “Stable” dla umiarkowanej prędkości drukowania lub ustawienie “Turbo” dla szybszych prędkości drukowania.

Krok 3: Transfer pliku

Gdy proces dzielenia modelu na warstwy zostanie zakończony (pamiętaj, aby później nazwać swój plik), skrócony plik automatycznie zostanie przekonwertowany do formatu .ZIP. Możesz zapisać plik skrócony na pendrive lub wysłać go bezpośrednio do drukarki poprzez wysyłanie sieciowe.

Aby zaimportować pliki za pomocą USB:

Kliknij “Open The Folder“, a następnie wybierz plik, który chcesz zaimportować na pendrive. Upewnij się, że plik jest zapisany w formacie .ZIP.
Aby zaimportować pliki za pomocą WiFi:

Kliknij “Network Sending“, a następnie wprowadź adres IP drukarki. Upewnij się, że wpisany adres IP jest zgodny z adresem IP drukarki.

Krok 4: Drukowanie 3D

Zacznij od energicznego potrząsania żywicą i nalej ją do zbiornika do połowy lub trzech czwartych jego maksymalnej pojemności. Nie zapomnij sprawdzić, czy wszystkie śruby (dwie śruby platformy roboczej i dwie boczne śruby na zbiorniku) są właściwie dokręcone.

Aby rozpocząć drukowanie swoich modeli diagnostycznych za pomocą USB:
Podłącz swój pendrive USB do drukarki.
Na panelu dotykowym drukarki kliknij przycisk “Print“.
Następnie na dole, kliknij na ikonę USB.
Wybierz plik, który chcesz wydrukować.
Następnie pojawi się okno dialogowe. Kliknij “Yes“, aby rozpocząć proces drukowania.

Aby rozpocząć drukowanie swoich modeli diagnostycznych za pomocą wysyłki przez sieć (WiFi):
Wejdź do interfejsu Phrozen OS, klikając “Open Page” lub wpisując adres IP swojej drukarki.
Przejdź do sekcji “PLATES“.
Wybierz plik (na podstawie nazwy pliku), który chcesz wydrukować, i kliknij przycisk „PRINT” na ekranie. Drukarka automatycznie rozpocznie proces drukowania.
(Aby dowiedzieć się więcej na temat rozpoczynania drukowania za pomocą wysyłki przez sieć i interfejsu Phrozen OS, kliknij tutaj)

Krok 5: Czynności po procesie druku

Usuwanie wydrukowanego modelu z platformy roboczej.
Użyj metalowej szpatułki, aby delikatnie wywierać stałe ciśnienie na krawędzi wydrukowanego obiektu, aż zostanie uwolniony z platformy roboczej. 

(Uwaga: Unikaj używania nadmiernego nacisku, ponieważ może to uszkodzić wydrukowane modele 3D i skaleczyć rękę.)

Mycie:
Po usunięciu wydrukowanego modelu z platformy roboczej użyj myjki ultradźwiękowej i alkoholu 95% przez 120 sekund, aby usunąć nieutwardzoną żywicę z powierzchni. Upewnij się, że obiekt został dokładnie wyczyszczony, następnie pozostaw go w ciemnym miejscu przez maksymalnie 30 minut lub użyj sprężonego powietrza, aby natychmiast wysuszyć wydrukowany model.

Utwardzanie:
Aby utwardzić swój wydrukowany model, skorzystaj z lamp UV Phrozen, takich jak Phrozen Cure, Cure Luna i Cure Mega. Możesz również korzystać z innych urządzeń, o ile emitują one tę samą długość fali (405 nm). Teraz, jeśli drukujesz swój model diagnostyczny przy użyciu Żywicy do Modeli Studialnych Phrozen, jak pokazano w tym artykule, to wystarczy utwardzić model przez 1 minutę, aby uzyskać dobre właściwości mechaniczne i precyzję.

(Uwaga: Różne żywice mają różne czasy utwardzania, więc zawsze sprawdź instrukcję użytkowania każdej żywicy, aby znaleźć odpowiedni czas.

Ile zaoszczędzisz z Phrozen Dental?

Kalkulator oszczednosci

Tłumaczenie tekstu oryginalnego Autorstwa  Kendrick Santoso. Źródło

Podobne wpisy