Przewodnik krok po kroku dotyczący drukowania modeli diagnostycznych w technologii 3D przy użyciu drukarek Phrozen Dental.

Druk 3D zrewolucjonizował tworzenie modeli diagnostycznych, sprawiając, że jest szybsze i bardziej opłacalne niż kiedykolwiek wcześniej. Teraz możesz wydrukować model pełnego łuku za zaledwie 1,2 dolara za wydruk i mieć je gotowe do użycia w ciągu zaledwie 25 minut.

Aby to osiągnąć, musisz nauczyć się kilku rzeczy na temat druku 3D. Ale kiedy już opanujesz niezbędne kroki, proces nie jest tak skomplikowany, jak się może wydawać. Ten artykuł ma na celu pomóc Ci opanować te kroki.

Ten przewodnik przedstawia podejście krok po kroku do drukowania modeli diagnostycznych w technologii 3D przy użyciu drukarki Phrozen 4K XL 2022. Jednak jest również zastosowalny, jeśli korzystasz z drukarki Phrozen 4K 2022 lub Phrozen 4K XL.

Krok 1: Skanowanie
Pierwszym krokiem w drukowaniu przewodników chirurgicznych, szyn zgryzowych, odbudów dentystycznych (takich jak korony, mosty czy licówki) lub modeli diagnostycznych jest uzyskanie cyfrowych wrażeń stanu jamy ustnej pacjenta.
Istnieją dwie podstawowe metody uzyskiwania tych wrażeń cyfrowych:
Wykorzystanie skanera stomatologicznego do bezpośredniego skanowania zębów pacjenta. Ręczny skaner można umieścić bezpośrednio w ustach pacjenta i przechwycić obrazy w czasie rzeczywistym, umożliwiając kompleksowe cyfrowe odwzorowanie zębów i dziąseł.
Zeskanowanie fizycznego modelu z tradycyjnego wycisku za pomocą skanera biurkowego. Ta metoda jest często stosowana w praktykach dentystycznych, które nie mają dostępu do skanera stomatologicznego lub dla pacjentów, którzy nie nadają się do skanowania wewnątrzustnego.
Bez względu na wybraną metodę, obie są równie wykonalne, o ile rezultat cyfrowego odwzorowania może być zapisany w formacie pliku .STL.

Krok 2: Krojenie
Krojenie to proces zamiany modelu 3D na cienkie warstwy, które drukarka 3D wydrukuje jedna po drugiej. Ten krok umożliwia również dostosowanie orientacji wydruku, wsparcia i ustawień żywicy, aby osiągnąć pożądany rezultat.
Możesz skorzystać z oprogramowania Phrozen DS Slicer, aby wykonać ten krok w kilka minut.
Najpierw otwórz oprogramowanie DS Slicer i zaimportuj plik ze skanu.

Tworzenie podstawy

Jeśli nie dodano podstawy do projektu modelu, oprogramowanie DS Slicer może pomóc w jej utworzeniu. Aby dodać podstawę do modelu, wybierz funkcję “Build Base” z panelu bocznego. Kliknij dwukrotnie na “Next“, a oprogramowanie automatycznie obróci model, skonfiguruje linię cech i wygeneruje podstawę. Możesz również dostosować wysokość podstawy według własnych preferencji lub potrzeb.

Orientacja druku i wsparcie

Dla modeli diagnostycznych zalecamy drukowanie ich jako bryłę pełną lub pustą. Aby wydrukować model jako bryłę pełną: Po prostu połóż go horyzontalnie na płycie budowlanej bez dodawania jakiegokolwiek wsparcia.

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Aby wydrukować pusty model:
Po pierwsze, musimy nadać naszemu modelowi formę pustą. Kliknij ikonę “Hollow” po stronie → wybierz “Through” → ustaw grubość ściany na 3 mm.

(Uwaga: Istotne jest zapewnienie, że grubość ściany jest wystarczająco duża, aby zapobiec uszkodzeniu modelu. Zalecamy ustawić ją na co najmniej 3 mm.)

Po opróżnieniu modelu, konieczne jest dodanie nieco materiału podporowego, aby zapobiec niepożądanym deformacjom.
Przejdź do funkcji “Support
Wybierz: „Model” dla Typu modelu, „General” dla jego typu, „Medium” dla jego siły i „Medium” dla gęstości wsparcia
Wyłącz funkcję “Auto Rotate
Kliknij “Build Support“, aby wygenerować wsparcie.

Profil Żywicy
Zalecamy użycie naszej Żywicy do Modeli Diagnostycznych Phrozen Dental, która umożliwia bardzo szybki wydruk w czasie 1.5 sekundy na warstwę przy drukowaniu na wysokości warstwy 100 µm i ustawieniu Turbo.

Aby ustawić swoją żywicę i jej parametry:
Po pierwsze, przejdź do menu ustawień, klikając ikonę koła zębatego (⚙) znajdującą się w prawym górnym rogu. Przejdź do sekcji “Machine” z menu bocznego i wybierz drukarkę, którą będziesz używać do drukowania.

Po wybraniu swojej drukarki, przejdź do sekcji “Print” w menu bocznym, a następnie wybierz “Phrozen Dental” i żywicę “Dental Study Model“.

Będziesz musiał także wybrać wysokość warstwy, na której chcesz wydrukować swój model. Im niższa wysokość warstwy, tym większe detale będzie miały wydrukowane obiekty. Jednak niższe wysokości warstwy wymagają wydrukowania większej liczby warstw, co skutkuje dłuższym czasem drukowania. Zalecamy drukowanie modeli diagnostycznych na wysokości warstwy 50 µm lub 100 µm.

Wybierz parametr, który najlepiej odpowiada Twoim wymaganiom drukowania. W oprogramowaniu DS Slicer, parametry żywicy zostały starannie przetestowane przez naszych techników dentystycznych, dzięki czemu nie musisz już przechodzić prób i błędów przy dostosowywaniu parametrów żywicy. Możesz wybrać ustawienie “Stable” dla umiarkowanej prędkości drukowania lub ustawienie “Turbo” dla szybszych prędkości drukowania.

Krok 3: Transfer pliku
Po zakończeniu procesu krojenia (pamiętaj, aby później nazwać plik), pokrojony plik zostanie automatycznie skonwertowany do formatu .ZIP. Możesz zapisać pokrojony plik na pendrive’a lub wysłać go bezpośrednio do drukarki za pomocą wifi.

Aby zaimportować pliki za pomocą USB:
Kliknij “Otwórz folder“, a następnie wybierz plik, który chcesz zaimportować na pendrive. Upewnij się, że plik jest zapisany w formacie .ZIP.
Aby zaimportować pliki za pomocą WiFi:
Kliknij “Wysyłanie przez sieć“, a następnie wprowadź adres IP swojej drukarki. Upewnij się, że wprowadzony adres IP odpowiada adresowi IP twojej drukarki.

Krok 4: Drukowanie
Zacznij od energicznego potrząsania żywicą, a następnie wlej ją do kadzi do połowy lub trzech czwartych jej maksymalnej pojemności. Nie zapomnij dodatkowo sprawdzić, czy wszystkie śruby (dwie śruby palcowe na płycie budowlanej i dwie śruby boczne na kadzi) są właściwie dokręcone.

Aby rozpocząć drukowanie modeli diagnostycznych za pomocą USB:
Podłącz swój pendrive do drukarki.
Na panelu dotykowym drukarki kliknij przycisk “Print“.
Następnie kliknij ikonę USB na dole.
Wybierz plik, który chcesz wydrukować.
Po tym pojawi się okno dialogowe. Kliknij “Tak“, aby rozpocząć proces drukowania.

Aby rozpocząć drukowanie modeli diagnostycznych za pomocą wysyłania przez sieć (WiFi):
Wejdź do interfejsu Phrozen OS, klikając “Otwórz stronę” lub wpisując adres IP swojej drukarki.
Przejdź do sekcji “PLATES“.
Wybierz plik (na podstawie nazwy pliku), który chcesz wydrukować, i kliknij przycisk “Print” na ekranie. Drukarka automatycznie rozpocznie proces drukowania.
(Aby dowiedzieć się więcej na temat rozpoczynania drukowania za pomocą wysyłania przez sieć i interfejsu Phrozen OS, kliknij tutaj)

Krok 5: Przetwarzanie końcowe
Usuwanie wydrukowanego modelu z płyty budowlanej
Użyj metalowej łopatki, aby delikatnie wywierać stałe ciśnienie na krawędzi wydrukowanego obiektu, aż się uwolni z płyty budowlanej.

(Uwaga: Unikaj używania nadmiernej siły, ponieważ może to uszkodzić wydrukowane przedmioty i spowodować obrażenia rąk.)

 

Czyszczenie wydrukowanego modelu

Po usunięciu wydrukowanego modelu z platformy roboczej, użyj myjki ultradźwiękowej i alkoholu o stężeniu 95% przez 120 sekund, aby usunąć nieutwardzoną żywicę z jego powierzchni. Upewnij się, że przedmiot został dokładnie wyczyszczony, a następnie pozostaw go w ciemnym miejscu przez maksymalnie 30 minut lub użyj sprężonego pistoletu powietrznego do natychmiastowego wysuszenia wydrukowanego modelu.

 

Utwardzanie wydrukowanego modelu.

Aby utwardzić swój wydrukowany model, skorzystaj z lamp UV Phrozen, takich jak Phrozen Cure, Cure Luna i Cure Mega. Możesz również użyć innych urządzeń do utwardzania, o ile emitują one tę samą długość fali (405 nm). Teraz, jeśli drukujesz swój model diagnostyczny przy użyciu Żywicy Phrozen Study Model, jak pokazano w tym artykule, wystarczy utwardzić model przez 1 minutę, aby osiągnąć dobre właściwości mechaniczne i precyzję.

 

(Uwaga: Różne żywice mają różne czasy utwardzania, dlatego zawsze sprawdzaj wskazówki użytkownika każdej żywicy, aby znaleźć odpowiedni czas utwardzania.)

KALKULATOR OSZCZEDNOSCI, LINKI DO INNYCH BLOGOW, KONTAKT FORM,